Mistrzostwa Polski i Puchar Świata

logotyp PŚ freediving - freediving

Mistrzostwa Polski i Puchar Świata we Freedivingu (pływanie pod wodą)

Czołowi zawodnicy Europy oraz Polski przyjadą do Łodzi, by w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej zrobić ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata. 

Co to jest freediving?
Freediving, czyli tzw. wolne nurkowanie, to nurkowanie na wstrzymanym oddechu, bez akwalungu. 

Z jakich konkurencji się składa?
Basenowa odmiana składa się z dwóch konkurencji: statyki i dynamiki.

Statyka – statyczne wstrzymywanie oddechu. Konkurencja polega na położeniu się na wodzie w bezruchu, z zanurzonymi drogami oddechowymi i wstrzymaniu oddechu na jak najdłuższy czas. 

Dynamika – dynamiczne wstrzymywanie oddechu. Konkurencja polega na pokonaniu jak największego dystansu na wstrzymanym oddechu. Ta konkurencja jest rozgrywana w trzech stylach: w monopłetwie, w płetwach podwójnych, bez płetw.

Kto wystartuje?
Największymi gwiazdami są Polacy. Niemal wszystkie rekordy świata w dynamice należą do biało-czerwonych. Magdalena Solich-Talanda ustanowiła je w monopłetwie (277 metrów) oraz w płetwach podwójnych (243 m), zaś Julia Kozerska w konkurencji bez płetw (213 m). Wśród mężczyzn dwa najlepsze światowe osiągnięcia należą do Mateusza Maliny – 290m w podwójnych i 250m bez płetw. Jego wynik w monopłetwie jest gorszy zaledwie o jeden metr. Wszyscy mają w swoim dorobku tytuł mistrza świata. 

O co toczy się rywalizacja?
Blisko 40 zawodniczek i zawodników walczyć będzie o medale Basenowych Mistrzostw Polski oraz Basenowego Pucharu Świata. Zawody będą także ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji do mistrzostw świata, które na początku lipca odbędą się w Belgradzie. Ponadto łódzkie zawody wchodzą w cykl eliminacji do World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. Freediving po raz pierwszy będzie w programie tej imprezy. Odbędzie się ona w przyszłym roku w wakacje w chińskim Czengdu. 

Program zawodów:
1 maja: 16:45-18:45 – statyczne wstrzymanie oddechu
2 maja: 9:45-11:30 – dynamiczne wstrzymanie oddechu
3 maja: 9:45-11:30 – dynamiczne wstrzymanie oddechu
4 maja: 9:45-11:30 – dynamiczne wstrzymanie oddechu